تسمه نقاله

تسمه نقاله

تسمه نقاله

تسمه نقاله
تسمه نقاله یکی از انواع مختلف سیستم های کانوایر امروزی می باشد که هر سیستم نقاله برای عملکرد صحیح و انجام عملکرد مورد نیازخود، نیاز به تسمه نقاله دارد. وظایف تسمه نقاله بسته به وزن مورد نیاز، سرعت مورد نیاز و توان عملیاتی در سیستم نوار نقاله می تواند متغیر باشد.
تسمه نقاله شامل دو یا چند قرقره با یک حلقه متصل حمل وسایل، خود تسمه نقاله، است که در اطراف آنها می چرخد و باعث ایجاد اثر کششی برای کالاهایی می شود که حمل می کند. به وسیله نیروی الکتریکی ایجاد شده، یک یا چند قرقره شروع به کار میکند و این امر باعث حرکت تسمه نقاله و وسایل روی آن به سمت جلو و در امتداد سیستم می شود.
تسمه نقاله معمولا از یک یا چند لایه مواد تشکیل شده است. معمولا این کمربندها دارای سه لایه می باشند: یک پوشش فوقانی، یک پوشش مرکزی و یک پوشش تحتانی.
هدف از لایه مرکزی در تسمه نقاله، افزایش قدرت و شکل دادن به سیستم تسمه نقاله می باشد و اغلب از جنس پارچه یا فلزی است که دارای تار و پود است. تار به طناب های طولی اطلاق می شود که مسئولیت سطح مقاومت و کشش تسمه نقاله را بر عهده دارد و ویژگی رونده تسمه را تعریف می کند. پود نشان دهنده مجموعه ای از طناب های عرضی است که به تسمه نقاله خاصیت مقاومت در برابر بریدگی و ضربه می دهد و در عین حال بسیار انعطاف پذیر است تا اطمینان حاصل شود که سیستم به راحتی نمی شکند.
بیشترین موادی که در لایه مرکزی تسمه نقاله مورد استفاده قرار می گیرند شامل فولاد، پلی استر، نایلون، پنبه و آرامید هستند، در حالی که این مواد تشکیل دهنده لایه های فوقانی و تحتانی تسمه نقاله معمولاً ترکیبات لاستیکی یا پلاستیکی مختلفی هستند که در استفاده از تسمه مشخص می شوند.
از تکنولوژی سیستم تسمه نقاله در پله‌های برقی، فرودگاه‌ها، فروشگاه‌ها و همچنین در خط مونتاژ کارخانجات به کرات استفاده می‌شود. در صنایع مادر همچون معدن، فولاد، سیمان، کشاورزی، بازیافت، و… بهره‌وری از تسمه نقاله امری اجتناب ناپذیر محسوب می‌شود.